Tematyka: Precyzyjna wiedza na temat funkcjonowania i roli tkanki łącznej, a zwłaszcza powięzi mięśniowej, pozostaje w dużej mierze nieodkryta. Ten kurs pozwoli na zrozumienie struktury i funkcji powięzi oraz pokaże metody leczenia dysfunkcji. Umożliwi lepsze zrozumienie wzajemnych połączonych sieci powięzi, która tworzona jest przez tkankę łączną w całym ciele.

Część teoretyczna kursu obejmuje: historię wiedzy o powięzi powierzchownej i głębokiej, embriologii, anatomii i histologii, jak również Taśmy Mięśniowo-Powięziowe u psa stworzone na podstawie ludzkiego modelu Thomasa Myersa. Część praktyczna będzie poświęcona pracy z psami, odnajdywaniu Taśm Anatomicznych i nauce metod odblokowywania powięzi.

Termin: 18-20.01.2019r.

Miejsce: Klub Jeździecki Huzar Józefów 11, 96-315 Wiskitki

Do kogo skierowany: zoofizjoterapeuci, lekarze weterynarii, fizjoterapeuci, osteopaci, osteopaci zwierząt, technicy weterynarii

Prowadzące:

Vibeke Sødring Elbrønd

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w University of Copenhagen. Doktor z zakresu anatomii i fizjologii. Jest profesorem anatomii i biochemii w Department of Veterinary and Animal Science. W 2008 roku została chiropraktykiem weterynaryjnym i od tamtej pory jej pole badań to biomechanika funkcjonalna, anatomia z naciskiem na powięź, jej funkcję i integralność. Wykładała już na kilku konferencjach, kursach i warsztaty w tej tematyce. W 2016 zdała egzamin IVAS z akupunktury weterynaryjnej. Oprócz pracy dydaktycznej prowadzi również własną praktykę, gdzie leczy aparat ruchu psów oraz koni za pomocą technik manualnych takich jak chiropraktyka, terapie powięziowe oraz lasera i zabiegów akupunktury.

Tove Due

W 1990 Ukończyła studia weteryjne. Od 2000 roku specjalizuje się w medycynie alternatywnej. Na codzień stosuje w swoich terapiach akupunkturę, homeopatię i osteopatię. Zdobyła tytuł akupunkturzysty przyznany przez International Veterinary Acupuncture Society i zawód osteopaty przyznany przez International School of Equine Osteopathy by Pascal Evrard.

Program warsztatów

Pierwszy dzień:
Wprowadzenie i omówienie celu warsztatów
Prezentacja dotycząca powięzi: czym jest powięź i dlaczego jest ważna; najnowsze trendy w badaniach naukowych, wprowadzenie do taśm mięśniowo-powięziowych u psów.
Ćwiczenia praktyczne: Lokalizacja taśm mięśniowo-powięziowych na ludziach i psach.

Zajęcia teoretyczne:
10.00-11.00: Ogólne informacje dotyczące powięzi i najnowsze doniesienia naukowe dotyczące tkanki łącznej: embriologia, histologia powięzi z uwzględnieniem namięsnej, omięsnej i śródmięsnej, nomenklatura/nazewnictwo, struktura powięzi, tensegracja (model tensegracyjny), techniki sekcyjne izolowania tkanki łącznej.

11.00-12.00: Przegląd taśm mięśniowo-powięziowych – zasady itp.
Prezentacja trzech linii powierzchownych: SDL (Powierzchowna Linia Grzbietowa), SVL (Powierzchowna Linia Brzuszna), LL (Linia Boczna).

12.00-13.00: Linie – kontynuacja i zajęcia praktyczne – oklejanie siebie

14.00-16.30/17.00
Ćwiczenia:
Zajęcia praktyczne z psami
Identyfikacja i palpacja trzech linii powierzchownych (SDL, SVL i LL) na psach. Palpacja struktur wchodzących w skład linii i oklejanie taśmą + malowanie.
Badanie, diagnoza i leczenie
Zajęcia teoretyczne: Linie spiralne: Linia Funkcjonalna (FL), Linia Spiralna (SPL)
Ćwiczenia:
Zajęcia praktyczne
Identyfikacja i palpacja linii spiralnych (FL i SPL) na psach i na ludziach.
Palpacja struktur wchodzących w skład linii i oklejanie taśmą + malowanie.
Badanie, diagnoza i leczenie

Drugi dzień :
9.00 – 12.00 Zajęcia teoretyczne
9.00-10.00:
Więcej ważnych informacji dotyczących powięzi:
„Przesuwne ślizganie się” (ang. Sliding gliding), nerwy i naczynia krwionośne w powięzi, histologia, układ nerwowy i jego związek z powięzią, nerwy współczulne – jak to interpretować?

10.00-12.00:
Powtórzenie Linii z dnia poprzedniego (SDL, SVL, LL, FL oraz SPL)
Wprowadzenie do Linii Protrakcyjnej Kończyny Piersiowej (FLPL), Linii Retrakcyjnej Kończyny Piersiowej (FLRL) oraz Głębokiej Linii Brzusznej (DVL)
Więcej szczegółów dotyczących diagnostyki i metod leczenia/terapii

13.00 – 16.00 Ćwiczenia:
Identyfikacja i palpacja Linii: FLPL, FLRL i DVL na psach i ludziach.
Palpacja struktur wchodzących w skład linii i oklejanie taśmą + malowanie.
Badanie, diagnoza i leczenie

Trzeci dzień:

9.00-11.00 Teoria: Refleksje, pytania, panel dyskusyjny, powtórzenie – konkretne przypadki, przykładowi pacjenci (tzw. case studies)?
Po południu: 12.00-15.00/16.00
Praktyka: Jak rozpocząć badanie diagnostyczne i przeprowadzić terapię?

Koszt udziału:

do 15.11do 15.12po 15.12
Członkowie PZZ, absolwenci SFZ180019502100
Pozostali195021002250

Uczestnik Warsztatów:

Cena obejmuje: udział w części wykładowej i praktycznej, materiały, przerwy kawowe oraz lunch w piątek, sobotę oraz w niedzielę.

Cena nie obejmuje: zakwaterowanie oraz pozostałe wyżywienie Opłata może być wniesiona 2 dwóch ratach:

50% kwoty w ciągu 7-miu dni od daty zgłoszenia

50% do 20.12.2018

UWAGA!!! Przy zgłoszeniu prosimy o załączenie:

Absolwenci SFZ: numeru zaświadczenia o ukończeniu kursu

Członkowie PZZ: potwierdzenie wpłaty ostatniej składki członkowskiej

Poprzez zgłoszenie rozumie się wysłanie zgłoszenia na adres rekrutacja@zoofizjoterapia.edu.pl oraz wniesienie stosownej opłaty na podany poniżej numer konta z dopiskiem ”Taśmy Anatomiczne – imię i nazwisko uczestnika”

Zgłoszenie powinno zawierać:

  1. Imię i nazwisko
  2. nr telefonu
  3. adres e-mail
  4. opcja (uczestnik warsztatów lub wolny słuchacz)
  5. menu (mięsne/ wegetariańskie/ wegańskie/ inne – jakie)
  6. dane do faktury

Nr konta do wpłat:

Studium Fizjoterapii Zwierząt sp. Z o. o.
75 2490 0005 0000 4500 1719 2860
Szymanowice 14
55-311 Kostomłoty

Pytania odnośnie szkolenia prosimy kierować na adres: biuro@zoofizjoterapia.edu.pl oraz telefonicznie do p. Justyny Kalbarczyk 600 910 988